Tantárgyleírás – A sajtószabadság határai (fakultatív főelőadás)
A hallgatók az órák során megismerkednek a médiajog alapvető problémáival, a sajtószabadság alapjogának főbb korlátaival, feltárva azon komplex összefüggéseket, amelyek az alkotmányjogi, közigazgatási jogi, polgári jogi, büntetőjogi szabályozási környezet, illetve a területhez kötődő egyéb társadalomtudományok együtthatásaként e jogterületen megjelennek. Az előadásokon a megjelenés kötelező (három hiányzás lehetséges). A tárgyat lehetőség szerint a szorgalmi időszak végéig lezárjuk (amennyiben a beszámolási kötelezettséget addig a hallgató sikeresen teljesíti). Az értékelés szempontjai: (1) a kötelező irodalom ismerete; (2) az előadáson elhangzottak ismerete; (3) a rendszeres jelenlét.
A tanegység tartalma
A következőkben a tárgy egyes előadásokra lebontott felépítését mutatjuk be.
- A sajtószabadság fogalma, filozófiai megalapozásai, a szólás- és sajtószabadság elválasztása, összefüggései más alkotmányos alapjogokkal
- A sajtószabadság története Magyarországon és más európai államokban
- A közügyek vitáinak szabadsága – a közéleti szereplők hírnév- és becsületvédelmének kérdései I.
- A közügyek vitáinak szabadsága – a közéleti szereplők hírnév- és becsületvédelmének kérdései II.
- A közügyek vitáinak szabadsága – választási kampányok
- A magánszféra és a képmás védelme a médiával szemben
- A gyűlöletbeszéd büntető- és polgári jogi korlátozása
- A blaszfémia tilalma, a vallásszabadság és a vallási érzékenység védelme
- A (nemzeti és önkényuralmi) jelképek használatának szabályozása
- A népirtások tagadásának tilalma
- A közerkölcs védelme, a művészi kifejezések szabadsága
- Beszámolási lehetőség I.
- Beszámolási lehetőség II.
Tananyag – kötelező irodalom
- Koltay András (szerk.): Magyar és európai médiajog. Budapest, Wolters Kluwer, 2019. Harmadik, átdolgozott kiadás (csak a tárgy tartalmához kapcsolódó részek: 1-2., 4., 10., 12-13. fejezetek)
- Koltay András: Dorian Gray képmásához való joga: a művészet szabadságának önálló alapjogi jellegéről. In Sajtószabadság és médiajog a 21. század elején 3. Budapest, Wolters Kluwer, 2016. 53-99.
http://real.mtak.hu/98821/1/Koltay-Torok_Sajtoszabadsag3_Koltay_fejezet.pdf
- Koltay András: Adalékok a blaszfémia szólásszabadság-jogi megítéléséhez. In Medias Res, 2016/1.
Tájékoztató a beszámolóról
A nappali tagozat részére
Amint a fenti, „A tanegység tartalma” elnevezésű pontból is kiderült, a nappali tagozaton az utolsó két óra valamelyikén (2020. május 7. és 14.) nyílik mód a beszámoló megírására. Amennyiben a hallgató nem él e lehetőséggel, illetve abban a nem várt esetben, amennyiben a lehetőséggel élt ugyan, de ennek ellenére nem sikerült a szükséges (kívánt) minősítést megszereznie, további lehetőség nyílik a beszámoló megírására a vizsgaidőszakban (2020 júniusában), a később kijelölendő időpontok valamelyikében.
A levelező tagozat részére
A levelező tagozaton a tananyagot „A tanegység tartalma” elnevezésű pontban megjelölt témák közül a 3., 4., 6., 7., 8. és 11. szám alatt szereplők képezik.
Tekintettel arra, hogy mindössze egyetlen alkalom áll rendelkezésünkre, a számonkérés módja sajátos lesz. A március 21-i óra első felében (90 percben) rendes előadás lesz, a második felében pedig (45 percben) lebonyolítjuk az írásbeli számonkérést. A kiértékelés ezt követően hamarosan megtörténik. Az esetleges javításra, vagy az első beszámoló megírására ezt követően, a nappali tagozatos előadások bármelyikének időpontjában, illetve a nappalisok számára a beszámoló megírására rendelkezésre álló alkalmakkor – előzetes, e-mailben történő jelzés után –, a szorgalmi időszak végéig sor kerülhet.
Amennyiben a hallgató nem él e lehetőségekkel, illetve abban a nem várt esetben, amennyiben a lehetőségekkel élt ugyan, de ennek ellenére nem sikerült a szükséges (kívánt) minősítést megszereznie, további lehetőség nyílik a beszámoló megírására a vizsgaidőszakban (2020 júniusában), a később kijelölendő időpontok valamelyikében.
Budapest, 2020. január 26.
Koltay András s. k.
egyetemi tanár, tárgyjegyző